+90 212 227 4480 / 2811       kutuphane@gsu.edu.tr

GSU Veritabanları

GSU Veritabanları

ABI/INFORM Complete
ABI/INFORM Complete

ABI/Inform; ABI Inform Global, ABI/Inform Trade and Industry ve ABI/Inform Dateline veritabanlarından oluşur. Veritabanı binlerce tam metin dergi, tez, çalışma belgeleri ve Wall Street Journal ve Financial Times gazetelerine erişim imkanı veren bu alandaki en güçlü veritabanıdır.

Academic Search Complete
Academic Search Complete

EBSCO Academic Search Complete 3600 den fazlası hakemli olmak üzere yaklaşık 4700 dergi ve yayına tam metin erişim sağlayan bir veritabanıdır. Ayrıca, içerdiği bir çok derginin eski sayı arşivi 1975 e kadar uzanan veritabanında 1000 den fazla derginin taranabilir referansları da mevcuttur.

American Doctoral Dissertations, 1933 - 1955
American Doctoral Dissertations, 1933 - 1955

American Doctoral Dissertations, 1933-1955 provides electronic access to the only comprehensive record of dissertations accepted by American universities during that time period, the print index Doctoral Dissertations Accepted by American Universities. Containing twenty-two years of dissertation research and amounting to nearly 100,000 citations, it was created with the generous support of the H. W. Wilson Foundation and the Congregational Library & Archives in Boston.

Annual Reviews
Annual Reviews

Annual Reviews Stanford'daki bilim insanları tarafından 1932 yılında kurulmuştur. Dergilerin kapsamında yaşam bilimlerinden, biyomedikal bilimlerinden, fen bilimlerinden, tarım bilimlerinden, sosyal bilimlerden ve ekonomiden 51 konu yer almaktadır. Her bir Annual Reviews'da, bir alandaki en önemli konulara ilişkin 20+ makale bulunmaktadır. Tanıtım bölümüne sahip olan her makalede konu derinlemesine ele alınmaktadır ve en az 130 atıf vardır. Alıntılanan atıflar yazarlarımızca dikkatli bir biçimde seçilmektedir ve daha kapsamlı bir keşif sürecine giden birincil araştırmanın yolunu açmaktadırlar.

Applied Science & Business Periodicals Retrospective: 1913-1983 (H.W. Wilson)
Applied Science & Business Periodicals Retrospective: 1913-1983 (H.W. Wilson)

Applied Science & Business Periodicals Retrospective™, yaklaşık 1.700 süreli yayından 4,5 milyondan fazla makale alıntısı içerir. Bu kaynak, ilaç sektörünün yükselişi ve düşüşünden petrol sektörüne ve küresel ekonominin ortaya çıkışına kadar teknolojik gelişmeler, işletme stratejileri, şirket profilleri, büyük yöneticiler ve bilim adamları ile çok daha fazlası üzerine zengin bir içerik sunar.

Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983 (H.W. Wilson)
Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983 (H.W. Wilson)

Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.

ACM Digital Library
ACM Digital Library

ACM (Association for Computing Machinery) elektronik dergi veritabanında bulunan 54 adet tam metinli (full text) dergi eski sayıları dahil, konferans bildirileri ve diğer yayınlar internet üzerinden kullanılmaktadır.

Business Source Ultimate
Business Source Ultimate

EBSCO Business Source Complete, 1125 i hakemli işletme dergisi olmak üzere, yaklaşık 7800 akademik dergi ve öteki kaynağa tam metin erişim sağlayan, önde gelen 350den fazla iş idaresi dergisinin eski sayı arşivlerinin 1922 ye kadar uzandığı bir veritabanıdır.

Cairn
Cairn

Fransızca olarak yayınlanmış 390 adet dergiye erişim sağlamaktadır. Konu alanı genel olarak tüm sosyal bilimlerdir. (Ekonomi, İşletme, Hukuk, Tarih, Coğrafya, Genel Konular, Edebiyat ve dilbilim, Psikoloji, Eğitim, Politika, Sosyoloji ve Toplum, Spor ve Toplum, Felsefe, Bilişim).

Cairn.info Encyclopédies de poche - Général
Cairn.info Encyclopédies de poche - Général

Fransızca 1300’ün üzerinde ve çeşitli konularda tam metin kitap içermektedir.

Cairn.info Ouvrages - Général
Cairn.info Ouvrages - Général

Fransızca 3800’ün üzerinde ve çeşitli konularda tam metin kitap içerir.

Cairn.info Ouvrages - Magazines
Cairn.info Ouvrages - Magazines

Fransızca olarak 13 adet dergi ilk sayısından bu yana tam metin erişilmektedir.

Cambridge Journals Online
Cambridge Journals Online

Cambridge Journals Online elektronik dergi veritabanı sosyal bilimler ve beşeri bilimler alanında 363 adet tam metinli (full text) dergiyi içermektedir.

Columbia International Affairs Online
Columbia International Affairs Online

CIAO, Uluslararası İlişkiler konusunda, araştırma merkezlerinde bulunan uzman grupların çalışmalarını tarama imkanı sağlar. 30+ derginin yanı sıra çeşitli kitaplar, politika özetleri, konferans bildirileri ve çalışma raporlarının tam metinlerine de erişim sağlar.

Cumhuriyet Gazetesi Arşivi
Cumhuriyet Gazetesi Arşivi

1930- yılından günümüze Cumhuriyet Gazetesi’ne tam metin erişim mümkündür. Günlük gazete dışında gazete ekleri de mevcuttur. Kullanıcılar günlük gazete ve arşiv sisteminde gazete ve eklerini sayfa sayfa PDF formatında görebildikleri gibi isterlerse kupür/makale bazında da görebilirler. Makale/kupür, eklerden çıktı alma veya indirme işlemi kütüphanece yapılmaktadır.İstek sahiplerinin hcelebi@gsu.edu.tr adresine mesaj göndermeleri gerekmektedir.

Dalloz
Dalloz

Dalloz.Fr, hukuk dergilerini, mevzuatı, yorumları ve içtihat hukukunu içeren Fransız hukuk veritabanıdır. Veritabanı Fransız idare hukuku, medeni hukuk, iş hukuku, emlak hukuku ve ceza hukuku alanlarında uzmanlaşmıştır.

 • Administratif
 • Civil
 • Contentieux Administratif
 • Européen/International
 • Immobilier
 • Penal
 • Social

Dart-Europe E-Tez Portalı (Açık Erişim)
Dart-Europe E-Tez Portalı (Açık Erişim)

DART-Europe E-tez Portalı 28 Avrupa ülkesinin 593 üniversitesinden 685.929 master ve doktora tezini kapsamaktadır.

Directory of Open Access Books - DOAB (Açık Erişim)
Directory of Open Access Books - DOAB (Açık Erişim)

Sosyal bilimler, işletme, teknoloji gibi alanlarda 4835 e-kitaba ücretsiz olarak erişim sağlar.

Directory of Open Access Journals - DOAJ(Açık Erişim)
Directory of Open Access Journals - DOAJ(Açık Erişim)

Bilimsel dergilere ücretsiz erişim sağlayan bu servis ile 8972 dergiye tam metin olarak erişebilirsiniz. Bu dergilerden 6283'ü makale düzeyinde taranabilir. Haziran 2016 tarihi itibariyle veritabanında 2,200,866 makale bulunmaktadır.

DynaMed
DynaMed

National Science Foundation - NSF ( ABD American Ulusal Bilim Vakfı ) desteği ile üretilmiş, kanıta dayalı klinik referans sistemidir. 2000’e yakın hastalık hakkında doğrudan tedavi ve tanıya yönelik bilgiler verir.

ECONLIT with Fulltext
ECONLIT with Fulltext

Americain Economics Association dergileri de dahil olmak üzere yaklaşık 600 ekonomi dergisine tam metin erişim sağlar.

Ebrary / Ebook Central
Ebrary / Ebook Central

Antropoloji, Ekonomi, İşletme, Bilgisayar, Eğitim Bilimleri, Siyasal Bilimler, Mühendislik ve Teknoloji, Tarih, Sosyoloji, Psikoloji, Felsefe, Dil ve Edebiyat, Hukuk, Sağlık Bilimleri, İnsan Bilimleri, Uluslararası İlişkiler ve diğer alanlarda 80.000'den fazla e-kitaba erişim sağlamaktadır.

Emerald eJournals Premier
Emerald eJournals Premier

Ağırlıklı olarak yönetim bilimleri alanında yayın yapan Emerald Yayınevi'nin bütün e-dergilerini içeren Emerald Premier eJournal Koleksiyonu; mevcut 306 adet e-derginin 13 konu başlığına göre listesi; dergi adı, dergi adı kısaltması, URL adresleri ve tam metin başlangıç yıllarını gösterecek şekilde ekli dosyada sunulmaktadır.

ERIC
ERIC

Eğitim ve ilişkili akademik disiplinlerdeki araştırmacıların temel danışma kaynağıdır. Educational Resource Information Center (Eğitim Kaynakları Bilgi Merkezi) tarafından üretilen bir veri tabanıdır. 1966 yılından günümüze 1.2 milyondan fazla kayıt kullanıma sunulmaktadır.

EThOS (British Library Electronic Theses Online Service) (Açık Erişim)
EThOS (British Library Electronic Theses Online Service) (Açık Erişim)

İngiltere'de yüksek öğretim kurumlarında yapılmış 400.000'den fazla tezi kapsayan açık erişimli bir veritabanıdır. Tezlere erişmek için kişisel olarak üye olunması ve sisteme alınacak kullanıcı adı ve şifre ile girilmesi gerekmektedir. Gelen ekranda download'un seçili olduğundan ve cost hanesinde "£0.00" bulunduğundan emin olunuz.

Gallica BNF (Açık Erişim)
Gallica BNF (Açık Erişim)

Bibliothèque National France’da bulunan arşivsel materyallerin dijitalleştirilmiş kopyaları bulunmaktadır.

GreenFILE
GreenFILE

İnsana dair unsurların çevre üzerindeki etkileri hakkında kapsamlı bilgi içeren araştırmalar sunan bir tam metin veritabanıdır.

Harmathèque
Harmathèque

L’Harmattan yayınevinin 42000 e-kitabı 23.370 makalesi, 750 video ve 370 ses kaydı bulunan elektronik Fransızca tam metin veritabanıdır.

HathiTrust (Açık Erişim)
HathiTrust (Açık Erişim)

Hathi Trust dünya üzerindeki kütüphanelerdeki milyonlarca eserin dijital kopyalarını oluşturup, koleksiyon olarak sunan bir yükseköğrenim ve araştırma kurumları ortaklığıdır.

HeinOnline
HeinOnline

HeinOnline, 1.800’den fazla hukuk dergisine ilk sayısından itibaren tam metin erişim sağlayan bir veri tabanıdır. Ayrıca, Amerikan hukuk tarihi ve uluslararası hukuk ile ilgili dokümanlara da erişim sağlamaktadır.

IEEE
IEEE

395 dergi, 880.000 konferans bildirisi, 1.800 standardı kapsayan tam metin veritabanıdır.

IMF e-library
IMF e-library

Bölgesel entegrasyon, döviz kurları, ekonomik büyüme ve kalkınma, finans, gelişen pazarlar, küreselleşme, sermaye akımları ve ticaret konularında 15000’den fazla yayın ve 1 milyondan fazla istatistiki veri sunmaktadır.

IThenticate
IThenticate

Akademik çalışmalardaki (öğrenci ödevleri ve tezler hariç: iThenticate lisans anlaşması gereği öğrenci ödevleri ve tezler için kullanılmamalıdır. Ödev ve tezler için lütfen Turnitin'i kullanınız) intihalleri tespit etmek amacıyla iThenticate programı, ULAKBİM tarafından yalnızca öğretim üyelerinin hizmetine sunulmuştur. iThenticate’in veri havuzunda akademik veritabanları, dergiler ve yayınlar ile 17 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır. Turnitin’den farklı olarak, iThenticate ile kontrol edilen yayınlar, sistemin veri havuzuna eklenmemektedir. Programı kullanmak için lütfen Kütüphane’den Huriye Çelebi’ye başvurunuz hcelebi@gsu.edu.tr

intihal.net
intihal.net

Akademik İntihal (www.intihal.net), akademik çalışmalardaki benzerlik oranını tespit etmek için Türkiye’de üretilmiş yerli bir programdır. Birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş, internet tabanlı bir benzerlik tespit ve raporlama yazılımıdır. intihal.net ile çalışmanızın özgünlük testini 3 adımda gerçekleştirebilirsiniz. İntihal.net farklı dosya formatlarını desteklemektedir. Programa üye olan kurumlar hem doküman tipi hem de doküman sayısı bakımından hiçbir sınırlandırma olmadan sistemden faydalanabilirler.

İntihal.net herhangi bir kullanıcı sayısı veya tarama sayısı sınırı olmadan kullanılabilir. İntihal.net’de doküman tipi sınırlaması olmaksızın öğrenci ödevi, yüksek lisans tezi, doktora tezi veya makale/bildiri taraması yapılabilir. Belgenizin otomatik olarak depoya eklenmesi problemini yaşamadan rahatlıkla benzerlik testi yapabilirsiniz. intihal.net’de sınıf mantığı klasör sistemi üzerine kuruludur. Akademisyen hesabında, öğrenci ödevleri için kolaylıkla sınıf oluşturabilir ya da bir sınıf oluşturma zorunluluğu olmadan kişisel dokümanınızı test edebilirsiniz. Öğrencilerin ödevlerini yüklemesi için oluşturduğunuz sınıfın klasör kodunu bilmesi yeterlidir.

İslam Ansiklopedisi (Açık Erişim)
İslam Ansiklopedisi (Açık Erişim)

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Vakfı’nın hazırlamış olduğu 44 ciltlik Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’nin tam metin erişim veritabanıdır.

JStor
JStor

JSTOR, 75 disiplinde 12 milyondan fazla akademik dergi makalesine , kitabına ve birincil kaynağa erişim sağlamaktadır. Erişim sağlanan koleksiyonlar; Arts & Sciences I-IV, Life Sciences, Business IV, Ecology & Botany II, Ireland Collection, Jewish Studies Collection, Hebrew Journals Collection , Sustainability Collection , Ve ilgili koleksiyonlar içerisinde aşağıdaki özel konu paketlerine erişim sağlanabilecektir.(Asia, Biological Sciences, Business & Economics, Business I-III, Ecology & Botany I, Health & General Sciences, Iberoamerica, Language & Literature, Mathematics & Statistics, Music, Music Legacy, Religion & Theology)

Hızlı Başlangıç Rehberi

Jurix
Jurix

Jurix, 50 farklı hukuk dergisinde yer alan 20.000+ makale üzerinden arama yapmanızı ve aramanıza ilişkin makaleleri kolaylıkla okumanızı olanaklı kılar.

Dijital dünyanın sunmuş olduğu avantajlar ile hukuk araştırmalarınızda Jurix’ten faydalanarak bilimsel dünyadaki gelişmeleri takip edebilirsiniz. Jurix ile onlarca dergi, yüzlerce sayı ve binlerce makaleyi basılı ortamda araştırmakla vakit kaybetmeyerek bir kaç saniyede aradığınız bilgiye ulaşabilirsiniz.

Jurix veri tabanındaki tüm dergilere ve ilk günden bugüne kadarki tüm arşivlerine sınırsız olarak ulaşabilmektesiniz.

Kanunum.com
Kanunum.com

Kanunum’un veritabanı, teyidi yapılmış, metinsel tarihçesi oluşturulmuş ve birbiriyle ilişkilendirilmiş bir içerikte, yasama, yürütme ve yargı kurumlarının ürettiği hukuki metinleri sunmaktadır. İçeriğimiz ek bilgilerle işlenmiş olarak, kaynak metinlerle birlikte sunulurlar.

Kanunum’da kanun, KHK ve Sermaye Piyasası Kurulu, Kamu İhale Kurumu ve Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu gibi kurum mevzuatını, Maliye Bakanlığı tarafından esas alınan özelgeleri (mukteza), 1928 yılı sonrası Resmi Gazete içeriğini, Başbakanlıkça yayınlanan yönetmelik, tebliğ ve genelgeleri, resmi kanallar yoluyla kamuya açılmış olan birçok Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay kararlarını, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını, 90 yıllık TBMM Tutanak Dergisi içeriğini ve TBMM Genel Kurul ve Komisyon gündemindeki tasarılarını bulabilirsiniz.

Erişim Linki

Kazancı Hukuk Mevzuat & İçtihat Bilgi Bankası
Kazancı Hukuk Mevzuat &İçtihat Bilgi Bankası

Türk ana Mevzuatı, Mevzuat Bilgi Bankası & İçtihat Bilgi Bankası ve Hukuk Eserleri Bilgi Bankasını içerir. Çeşitli konularda kitaplar, doktora tezleri, yüksek lisans tezleri, makaleler, tercüme eserler, hukuki mütalaalar, bilirkişi raporları, yüksek yargı kararları incelemelerinden oluşmaktadır.

2021 yılından itibaren Kazancı veritabanı kampüs dışı erişimi kapatmıştır, Kazancı veritabanına kampüs içinden erişim sağlanabilmektedir. Kampüs dışı erişim yapmak isteyen akademik personelin Huriye Çelebi’nin hcelebi@gsu.edu.tr adresine kurumsal email adresi ile başvurması gerekmektedir. (@gsu.edu.tr)

Nexis Uni
Nexis Uni

İçeriği basılabilir gazete, dergi ve hukuki belgelerden oluşan arşivdir. Dünyanın en geniş arşivi, yayınlanmamış görüşler, iş istihbaratı, hukuk ve haber bülteni koleksiyonuna erişim sağlar.

Legal Online Veri Tabanı
Legal Online Veri Tabanı

Legal Online Veri Tabanı “Online Kütüphane” ve “Legalbank” adı ile iki yapıdan oluşmaktadır. Online kütüphaneden telif hakları Legal Yayıncılığa ait basılı hukuk kitapları (470 +) ve 12 farklı başlıktaki hukuk dergilerinin (680 +) tüm sayılarının basılı ile birebir aynı görünümlü dijital hallerine online olarak ulaşılabilmektedir. Online Kütüphane erişim adresi: https://legal.com.tr/kitaplik

Legalbank’tan içtihata (2.000.000 +) (Yargıtay, Danıştay, BAM, BİM vb.) mevzuata (43.000 +) (Kanun, KHK, CBK, Yönetmelik, Tebliğ vb) akademik ve uygulamaya yönelik makalelere (34.700 +) , dilekçe ve belgelere (2.500 +) gerekçelere (400 +) online olarak erişilebilmektedir. Legalbank erişim adresi : https://legalbank.net

LEXTENSO Hukuk veritabanı
LEXTENSO Hukuk Veri Tabanı

Plate-forme « online » regroupant désormais 20 titres juridiques faisant chacun référence dans son domaine et plus de750 000 décisions de jurisprudence, Lextenso.fr vous offre un champ unique d'expertise et d'investigation

Library, Information Science & Technology Abstracts
Library, Information Science & Technology Abstracts

Kütüphanecilik ve enformasyon bilimleri alanındaki yayınları derleyen,kendi alanındaki en temel danışma kaynağıdır. Dünya’da, kütüphanecilik ve ilişkili disiplinlerdeki tek tam metin derleyici veritabanıdır.

MasterFILE Complete
MasterFILE Complete

Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar. 1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,400’den fazla tam metin dergiye ek olarak, 850’nin üzerinde referans kitabı, 73,000’i aşkın birincil kaynak dökümanı ve 1.4 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.

MathSciNet (Mathematical Reviews and Current Mathematical Publications)
MathSciNet (Mathematical Reviews and Current Mathematical Publications)

Matematik konusunda bibliyografik, öz ve tam metinlere bağlantılı veritabanı. 1940 yılından günümüze kadar erişilebilir.

MEDLINE
MEDLINE

Tıp ve sağlık alanındaki temel danışma kaynağıdır. MEDLINE, tıp, hasta bakımı, dişçilik, veterinerlik, sağlık bakım sistemi, klinik öncesi bilimler ve benzeri birçok konu hakkında önemli tıbbi bilgiler içerir.

Military Big Data
Military Big Data

Yerli bir veri tabanı olan Military Big Data; kara, deniz ve hava platformlarına yönelik çeşitli bilgiyi, ülke detaylarıyla birlikte kullanıcısına ulaştırarak; harekât, teşhis, tanımlama, iş geliştirme, uluslararası ticaret, eğitim ve karar verme süreçlerinin tamamında değer yaratmayı hedeflemektedir.

Türk savunma sanayiinin önemli projelerinde yer alan Military Big Data; “Savunma Ticareti / 1982-2022”, “Ürün ve ülke envanteri karşılaştırma”, Tradingview işbirliğiyle “Savunma ekonomisi” ve “Etkinlik takvimi” gibi özellikleri bünyesinde barındırmaktadır.

Newspaper Source Plus
Newspaper Source Plus

Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir. İçerik: 1,200+ tam metin gazete, 130 haber bülteninden haberler, 67 milyona yakın tam metin makale, Öne çıkan gazeteler: The Sydney Morning Herald (Australia), The Times (UK), Toronto Star, USA Today, The Washington Post, The Philadelphia Inquirer, Star Tribune (Minneapolis) - Haber bülteni kaynakları: AP (Associated Press), CNN Wire, PR Wire, UPI (United Press International), Xinhua (China) - Televizyon ve Radyo Haber Metinleri Kaynakları: ABC News (American), ABC (Australian), CBC (Canadian), CBS News, CNBC, CNN, CNN International, FOX News, MSNBC, National Public Radio, PBS

OECD iLibrary
OECD iLibrary

OECD tarafından yayınlanan 32 süreli yayına ait 1997 yılından günümüze bütün sayılar, 1963 yılından günümüze küresel kapsama sahip olan ve verileri derlenebilir formattaki istatistik veritabanı, 1997 yılından bu yana OECD tarafından yayınlanmış pdf formattaki kitaplar tam metin olarak erişilebilir.

Oxford Scholarship Online
Oxford Scholarship Online

Oxford Scholarship;  Online Oxford University Press tarafından yayımlanmış akademik çalışmaların elektronik olarak sunulan çevrimiçi çalışmasıdır. Konu başlıkları insanbilimleri,  sosyal bilimler, tıp, fen bilimleri ve hukuka v.b. konuları içermektedir.  16.000 üzerinde kitap bulunmakta ve yılda 12 defa güncellenmektedir.

Project Gutenberg (Açık Erişim)
Project Gutenberg (Açık Erişim)

Project Gutenberg veritabanı 42.000'den fazla tam metin elektronik kitaba ücretsiz erişim sağlar.

ProQuest Dissertations and Theses Global
ProQuest Dissertations and Theses Global

Mühendislik, Tıp Bilimleri, Fizik, Psikoloji, Eğitim, Edebiyat, Felsefe, Sosyal Bilimler, İletişim ve Sanat konularına kadar tüm akademik alanlardaki doktora ve mastır tezlerini kapsamaktadır.

Revues.org (Açık Erişim)
Revues.org (Açık Erişim)

Revues.org est une plateforme de revues en sciences humaines et sociales. Fondée en 1999, elle accueille aujourd’hui 400 publications en ligne, soit plus de 100 000 articles, dont 95 % sont en accessible en texte intégral

Science Direct
Science Direct

Science Direct elektronik dergi veritabanı sosyal bilimler, beşeri bilimler ve diğer alanlarda bulunan 2.000’den fazla tam metinli, (full text) dergileri içermektedir.

Scopus
Scopus

Scopus, 5.000'den fazla yayıncıdan 19.500'ü hakemli olmak üzere 20.500 akademik dergiyi indeksleyen bir atıf ve özet veritabanıdır.

SOBİAD Atıf Dizini
SOBİAD Atıf Dizini

Sobiad, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri , Sağlık Bilimleri alanlarında yayınlanan toplamda 1133 derginin indekslendiği,atıflarının bulunduğu bir veri tabanıdır ve aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir.

SpringerLink Journals
SpringerLink Journals

Tıp, kimya, jeoloji, bilgisayar bilimleri, matematik, fizik astronomi, çevre bilimleri, hukuk ve ekonomi konularında bilgi 1281 adet dergiye tam metin olarak erişim sağlar. Ayrıca Ulakbim tarafından Springer yayınevine ait Business & Economics, Computer Science ve Earth & Environmental Science konularındaki dergilerin arşiv sayıları dahil edilmiştir.

SpringerLink ebooks - Computer Science
SpringerLink ebooks - Computer Science

Springer Yayınevinin yayınlamış olduğu Computer Science koleksiyonundaki e-kitaplara tam metin erişim sağlanmaktadır.

Swisslex-JurInfothek Periodicals
Swisslex-JurInfothek Periodicals

İsviçre hukukundan 600.000 tam metin doküman, Federal ve Kanton mahkemeleri kararlarının toplamı. Sistemli olarak iç hukukunun tamamı, 40 önemli tam metin hukuk dergisi, 300 açıklama ve kitap, 200’den fazla hukuk tezi, haftalık olarak güncelliği sağlanmış yargı faaliyetleri Avrupa hukukundan anlaşma ve yönetmelikler, talimatlar, EuGH-kararları, hazırlanan hukuki işlemler, resmi gazete içerir.

Taylor & Francis
Taylor & Francis

Taylor & Francis dergi veritabanı finans, ekonomi, eğitim, bilgisayar bilimleri, matematik, iletişim, hukuk, tarih, siyaset bilimi, sosyoloji ve diğer sosyal bilimler konularında 1000’den fazla tam metinli (full text) dergiler içermektedir.

Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü
Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü

Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü başlangıçtan günümüze kadar Türk edebiyatına ait şair ve yazarların biyografilerini modern biyografi anlayışına göre ele alan bir çalışmadır. Genel Ağ ortamında bütün dünyanın hizmetine sunulan Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü, belirli aralıklarla yeni araştırmalar ışığında güncellenecektir.

Turnitin
Turnitin

Öğrenci ödevleri, projeleri ve tezlerinde intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan web tabanlı sistemdir. Sisteme yüklenen ödev, proje vb çalışmalar çok geniş bir veri havuzdaki kaynaklarla otomatik olarak karşılaştırılır ve alıntılar, benzerlikler, usulsüz kaynak kullanımları tespit edilerek bir benzerlik raporu oluşturulur. Turnitin'in veri havuzunda akademik veritabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak, 200 milyondan fazla öğrenci ödevi ve 17 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır. Turnitin kullanımıyla ilgili olarak; tez, ödev ve rapor türü dokümanların benzerlik analizi yapılabilmektedir ve sadece öğretmen (öğretim personeli) hesabı açılabilmektedir. Öğretmen isterse öğrencileri için sınıf oluşturup öğrencilerinin tez/ödev/rapor yüklemelerini sağlayabilmektedir. Programı kullanmak için lütfen Kütüphane’den Huriye Çelebi’ye başvurunuz hcelebi@gsu.edu.tr

Turcademy E-Kitap Platformu
Turcademy E-Kitap Platformu

Hukuk koleksiyonunda 2706 adet kitaba tam metin erişim sağlamaktadır. Bünyesinde Adalet Yayınevi, Seçkin Yayıncılık, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi vb. yayınevlerinin kitapları bulunmaktadır.

ULAKBIM - Mühendislik ve Temel Bilimler Veri Tabani
ULAKBIM - Mühendislik ve Temel Bilimler Veri Tabani

ULAKBİM, Türkiye’nin bilimsel bilgi birikimini yansıtacak ürünler geliştirmektir. Araştırmacıların ulusal ve bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini sağlamak amacıyla uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilen TR Dizin (2013 yılı sonuna kadar Ulusal Veri Tabanları-UVT adıyla yürütülen) yer almaktadır.

ULAKBIM - Turk Sosyal Bilimler Veri Tabani
ULAKBIM - Turk Sosyal Bilimler Veri Tabani

ULAKBİM, Türkiye’nin bilimsel bilgi birikimini yansıtacak ürünler geliştirmektir. Araştırmacıların ulusal ve bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini sağlamak amacıyla uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilen TR Dizin (2013 yılı sonuna kadar Ulusal Veri Tabanları-UVT adıyla yürütülen) yer almaktadır.

ULAKBIM - Türk Tıp Veri Tabani
ULAKBIM - Türk Tıp Veri Tabani

ULAKBİM, Türkiye’nin bilimsel bilgi birikimini yansıtacak ürünler geliştirmektir. Araştırmacıların ulusal ve bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini sağlamak amacıyla uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilen TR Dizin (2013 yılı sonuna kadar Ulusal Veri Tabanları-UVT adıyla yürütülen) yer almaktadır.

ULAKBIM - Yaşam Bilimleri Veri Tabani
ULAKBIM - Yaşam Bilimleri Veri Tabani

ULAKBİM, Türkiye’nin bilimsel bilgi birikimini yansıtacak ürünler geliştirmektir. Araştırmacıların ulusal ve bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini sağlamak amacıyla uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilen TR Dizin (2013 yılı sonuna kadar Ulusal Veri Tabanları-UVT adıyla yürütülen) yer almaktadır.

ULAKBIM Hukuk Veri Tabanı
ULAKBIM Hukuk Veri Tabanı

ULAKBİM, Türkiye’nin bilimsel bilgi birikimini yansıtacak ürünler geliştirmektir. Araştırmacıların ulusal ve bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini sağlamak amacıyla uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilen TR Dizin (2013 yılı sonuna kadar Ulusal Veri Tabanları-UVT adıyla yürütülen) yer almaktadır.

Web of Science
Web of Science

Science (SCI), Social Science (SSCI), Arts and Humanities (A&HI) indekslerinden oluşan ve 10.000 dergiyi indeksleyen atıf indeksidir.

https://clarivate.libguides.com/mena/Turkish

Wiley Online Library
Wiley Online Library

İşletme, finans, kimya, yerbilimleri, mühendislik, tıp, matematik, istatistik, fizik, psikoloji konularında Wiley yayınevine ait 1.422 adet dergiyi tam metin sağlar.


ABI/INFORM Complete
ABI/INFORM Complete

ABI/Inform; ABI Inform Global, ABI/Inform Trade and Industry ve ABI/Inform Dateline veritabanlarından oluşur. Veritabanı binlerce tam metin dergi, tez, çalışma belgeleri ve Wall Street Journal ve Financial Times gazetelerine erişim imkanı veren bu alandaki en güçlü veritabanıdır.

Academic Search Complete
Academic Search Ultimate

EBSCO Academic Search Complete 3600 den fazlası hakemli olmak üzere yaklaşık 4700 dergi ve yayına tam metin erişim sağlayan bir veritabanıdır. Ayrıca, içerdiği bir çok derginin eski sayı arşivi 1975 e kadar uzanan veritabanında 1000 den fazla derginin taranabilir referansları da mevcuttur.

American Doctoral Dissertations, 1933 - 1955
American Doctoral Dissertations, 1933 - 1955

American Doctoral Dissertations, 1933-1955 provides electronic access to the only comprehensive record of dissertations accepted by American universities during that time period, the print index Doctoral Dissertations Accepted by American Universities. Containing twenty-two years of dissertation research and amounting to nearly 100,000 citations, it was created with the generous support of the H. W. Wilson Foundation and the Congregational Library & Archives in Boston.

Annual Reviews
Annual Reviews

Annual Reviews Stanford'daki bilim insanları tarafından 1932 yılında kurulmuştur. Dergilerin kapsamında yaşam bilimlerinden, biyomedikal bilimlerinden, fen bilimlerinden, tarım bilimlerinden, sosyal bilimlerden ve ekonomiden 51 konu yer almaktadır. Her bir Annual Reviews'da, bir alandaki en önemli konulara ilişkin 20+ makale bulunmaktadır. Tanıtım bölümüne sahip olan her makalede konu derinlemesine ele alınmaktadır ve en az 130 atıf vardır. Alıntılanan atıflar yazarlarımızca dikkatli bir biçimde seçilmektedir ve daha kapsamlı bir keşif sürecine giden birincil araştırmanın yolunu açmaktadırlar.

Applied Science & Business Periodicals Retrospective: 1913-1983 (H.W. Wilson)
Applied Science & Business Periodicals Retrospective: 1913-1983 (H.W. Wilson)

Applied Science & Business Periodicals Retrospective™, yaklaşık 1.700 süreli yayından 4,5 milyondan fazla makale alıntısı içerir. Bu kaynak, ilaç sektörünün yükselişi ve düşüşünden petrol sektörüne ve küresel ekonominin ortaya çıkışına kadar teknolojik gelişmeler, işletme stratejileri, şirket profilleri, büyük yöneticiler ve bilim adamları ile çok daha fazlası üzerine zengin bir içerik sunar.

Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983 (H.W. Wilson)
Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983 (H.W. Wilson)

Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.

ACM Digital Library
ACM Digital Library

ACM (Association for Computing Machinery) elektronik dergi veritabanında bulunan 54 adet tam metinli (full text) dergi eski sayıları dahil, konferans bildirileri ve diğer yayınlar internet üzerinden kullanılmaktadır.


Business Source Ultimate
Business Source Ultimate

EBSCO Business Source Complete, 1125 i hakemli işletme dergisi olmak üzere, yaklaşık 7800 akademik dergi ve öteki kaynağa tam metin erişim sağlayan, önde gelen 350den fazla iş idaresi dergisinin eski sayı arşivlerinin 1922 ye kadar uzandığı bir veritabanıdır.


Cairn
Cairn

Fransızca olarak yayınlanmış 390 adet dergiye erişim sağlamaktadır. Konu alanı genel olarak tüm sosyal bilimlerdir. (Ekonomi, İşletme, Hukuk, Tarih, Coğrafya, Genel Konular, Edebiyat ve dilbilim, Psikoloji, Eğitim, Politika, Sosyoloji ve Toplum, Spor ve Toplum, Felsefe, Bilişim).

Cairn.info Encyclopédies de poche - Général
Cairn.info Encyclopédies de poche - Général

Fransızca 1300’ün üzerinde ve çeşitli konularda tam metin kitap içermektedir.

Cairn.info Ouvrages - Général
Cairn.info Ouvrages - Général

Fransızca 3800’ün üzerinde ve çeşitli konularda tam metin kitap içerir.

Cairn.info Ouvrages - Magazines
Cairn.info Ouvrages - Magazines

Fransızca olarak 13 adet dergi ilk sayısından bu yana tam metin erişilmektedir.

Cambridge Journals Online
Cambridge Journals Online

Cambridge Journals Online elektronik dergi veritabanı sosyal bilimler ve beşeri bilimler alanında 363 adet tam metinli (full text) dergiyi içermektedir.

Columbia International Affairs Online
Columbia International Affairs Online

CIAO, Uluslararası İlişkiler konusunda, araştırma merkezlerinde bulunan uzman grupların çalışmalarını tarama imkanı sağlar. 30+ derginin yanı sıra çeşitli kitaplar, politika özetleri, konferans bildirileri ve çalışma raporlarının tam metinlerine de erişim sağlar.

Cumhuriyet Gazetesi Arşivi
Cumhuriyet Gazetesi Arşivi

1930- yılından günümüze Cumhuriyet Gazetesi’ne tam metin erişim mümkündür. Günlük gazete dışında gazete ekleri de mevcuttur. Kullanıcılar günlük gazete ve arşiv sisteminde gazete ve eklerini sayfa sayfa PDF formatında görebildikleri gibi isterlerse kupür/makale bazında da görebilirler. Makale/kupür, eklerden çıktı alma veya indirme işlemi kütüphanece yapılmaktadır.İstek sahiplerinin hcelebi@gsu.edu.tr adresine mesaj göndermeleri gerekmektedir.


Dalloz
Dalloz

Dalloz.Fr, hukuk dergilerini, mevzuatı, yorumları ve içtihat hukukunu içeren Fransız hukuk veritabanıdır. Veritabanı Fransız idare hukuku, medeni hukuk, iş hukuku, emlak hukuku ve ceza hukuku alanlarında uzmanlaşmıştır.

 • Administratif
 • Civil
 • Contentieux Administratif
 • Européen/International
 • Immobilier
 • Penal
 • Social

Dart-Europe E-Tez Portalı (Açık Erişim)
Dart-Europe E-Tez Portalı (Açık Erişim)

DART-Europe E-tez Portalı 28 Avrupa ülkesinin 593 üniversitesinden 685.929 master ve doktora tezini kapsamaktadır.

Directory of Open Access Books - DOAB (Açık Erişim)
Directory of Open Access Books - DOAB (Açık Erişim)

Sosyal bilimler, işletme, teknoloji gibi alanlarda 4835 e-kitaba ücretsiz olarak erişim sağlar.

Directory of Open Access Journals - DOAJ(Açık Erişim)
Directory of Open Access Journals - DOAJ(Açık Erişim)

Bilimsel dergilere ücretsiz erişim sağlayan bu servis ile 8972 dergiye tam metin olarak erişebilirsiniz. Bu dergilerden 6283'ü makale düzeyinde taranabilir. Haziran 2016 tarihi itibariyle veritabanında 2,200,866 makale bulunmaktadır.

DynaMed
DynaMed

National Science Foundation - NSF ( ABD American Ulusal Bilim Vakfı ) desteği ile üretilmiş, kanıta dayalı klinik referans sistemidir. 2000’e yakın hastalık hakkında doğrudan tedavi ve tanıya yönelik bilgiler verir.


ECONLIT with Fulltext
ECONLIT with Fulltext

Americain Economics Association dergileri de dahil olmak üzere yaklaşık 600 ekonomi dergisine tam metin erişim sağlar.

Ebrary / Ebook Central
Ebrary / Ebook Central

Antropoloji, Ekonomi, İşletme, Bilgisayar, Eğitim Bilimleri, Siyasal Bilimler, Mühendislik ve Teknoloji, Tarih, Sosyoloji, Psikoloji, Felsefe, Dil ve Edebiyat, Hukuk, Sağlık Bilimleri, İnsan Bilimleri, Uluslararası İlişkiler ve diğer alanlarda 80.000'den fazla e-kitaba erişim sağlamaktadır.

Emerald eJournals Premier
Emerald eJournals Premier

Ağırlıklı olarak yönetim bilimleri alanında yayın yapan Emerald Yayınevi'nin bütün e-dergilerini içeren Emerald Premier eJournal Koleksiyonu; mevcut 306 adet e-derginin 13 konu başlığına göre listesi; dergi adı, dergi adı kısaltması, URL adresleri ve tam metin başlangıç yıllarını gösterecek şekilde ekli dosyada sunulmaktadır.

ERIC
ERIC

Eğitim ve ilişkili akademik disiplinlerdeki araştırmacıların temel danışma kaynağıdır. Educational Resource Information Center (Eğitim Kaynakları Bilgi Merkezi) tarafından üretilen bir veri tabanıdır. 1966 yılından günümüze 1.2 milyondan fazla kayıt kullanıma sunulmaktadır.

EThOS (British Library Electronic Theses Online Service) (Açık Erişim)
EThOS (British Library Electronic Theses Online Service) (Açık Erişim)

İngiltere'de yüksek öğretim kurumlarında yapılmış 400.000'den fazla tezi kapsayan açık erişimli bir veritabanıdır. Tezlere erişmek için kişisel olarak üye olunması ve sisteme alınacak kullanıcı adı ve şifre ile girilmesi gerekmektedir. Gelen ekranda download'un seçili olduğundan ve cost hanesinde "£0.00" bulunduğundan emin olunuz.


Gallica BNF (Açık Erişim)
Gallica BNF (Açık Erişim)

Bibliothèque National France’da bulunan arşivsel materyallerin dijitalleştirilmiş kopyaları bulunmaktadır.

GreenFILE
GreenFILE

İnsana dair unsurların çevre üzerindeki etkileri hakkında kapsamlı bilgi içeren araştırmalar sunan bir tam metin veritabanıdır.


Harmathèque
Harmathèque

L’Harmattan yayınevinin 42000 e-kitabı 23.370 makalesi, 750 video ve 370 ses kaydı bulunan elektronik Fransızca tam metin veritabanıdır.

HathiTrust (Açık Erişim)
HathiTrust (Açık Erişim)

Hathi Trust dünya üzerindeki kütüphanelerdeki milyonlarca eserin dijital kopyalarını oluşturup, koleksiyon olarak sunan bir yükseköğrenim ve araştırma kurumları ortaklığıdır.

HeinOnline
HeinOnline

HeinOnline, 1.800’den fazla hukuk dergisine ilk sayısından itibaren tam metin erişim sağlayan bir veri tabanıdır. Ayrıca, Amerikan hukuk tarihi ve uluslararası hukuk ile ilgili dokümanlara da erişim sağlamaktadır.


IEEE
IEEE

395 dergi, 880.000 konferans bildirisi, 1.800 standardı kapsayan tam metin veritabanıdır.

IMF e-library
IMF e-library

Bölgesel entegrasyon, döviz kurları, ekonomik büyüme ve kalkınma, finans, gelişen pazarlar, küreselleşme, sermaye akımları ve ticaret konularında 15000’den fazla yayın ve 1 milyondan fazla istatistiki veri sunmaktadır.

IThenticate
IThenticate

Akademik çalışmalardaki (öğrenci ödevleri ve tezler hariç: iThenticate lisans anlaşması gereği öğrenci ödevleri ve tezler için kullanılmamalıdır. Ödev ve tezler için lütfen Turnitin'i kullanınız) intihalleri tespit etmek amacıyla iThenticate programı, ULAKBİM tarafından yalnızca öğretim üyelerinin hizmetine sunulmuştur. iThenticate’in veri havuzunda akademik veritabanları, dergiler ve yayınlar ile 17 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır. Turnitin’den farklı olarak, iThenticate ile kontrol edilen yayınlar, sistemin veri havuzuna eklenmemektedir. Programı kullanmak için lütfen Kütüphane’den Huriye Çelebi’ye başvurunuz hcelebi@gsu.edu.tr


intihal.net
intihal.net

Akademik İntihal (www.intihal.net), akademik çalışmalardaki benzerlik oranını tespit etmek için Türkiye’de üretilmiş yerli bir programdır. Birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş, internet tabanlı bir benzerlik tespit ve raporlama yazılımıdır. intihal.net ile çalışmanızın özgünlük testini 3 adımda gerçekleştirebilirsiniz. İntihal.net farklı dosya formatlarını desteklemektedir. Programa üye olan kurumlar hem doküman tipi hem de doküman sayısı bakımından hiçbir sınırlandırma olmadan sistemden faydalanabilirler.

İntihal.net herhangi bir kullanıcı sayısı veya tarama sayısı sınırı olmadan kullanılabilir. İntihal.net’de doküman tipi sınırlaması olmaksızın öğrenci ödevi, yüksek lisans tezi, doktora tezi veya makale/bildiri taraması yapılabilir. Belgenizin otomatik olarak depoya eklenmesi problemini yaşamadan rahatlıkla benzerlik testi yapabilirsiniz. intihal.net’de sınıf mantığı klasör sistemi üzerine kuruludur. Akademisyen hesabında, öğrenci ödevleri için kolaylıkla sınıf oluşturabilir ya da bir sınıf oluşturma zorunluluğu olmadan kişisel dokümanınızı test edebilirsiniz. Öğrencilerin ödevlerini yüklemesi için oluşturduğunuz sınıfın klasör kodunu bilmesi yeterlidir.

İslam Ansiklopedisi (Açık Erişim)
İslam Ansiklopedisi (Açık Erişim)

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Vakfı’nın hazırlamış olduğu 44 ciltlik Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’nin tam metin erişim veritabanıdır.


JStor
JStor

JSTOR, 75 disiplinde 12 milyondan fazla akademik dergi makalesine , kitabına ve birincil kaynağa erişim sağlamaktadır. Erişim sağlanan koleksiyonlar; Arts & Sciences I-IV, Life Sciences, Business IV, Ecology & Botany II, Ireland Collection, Jewish Studies Collection, Hebrew Journals Collection , Sustainability Collection , Ve ilgili koleksiyonlar içerisinde aşağıdaki özel konu paketlerine erişim sağlanabilecektir.(Asia, Biological Sciences, Business & Economics, Business I-III, Ecology & Botany I, Health & General Sciences, Iberoamerica, Language & Literature, Mathematics & Statistics, Music, Music Legacy, Religion & Theology)

Hızlı Başlangıç Rehberi

Jurix
Jurix

Jurix, 50 farklı hukuk dergisinde yer alan 20.000+ makale üzerinden arama yapmanızı ve aramanıza ilişkin makaleleri kolaylıkla okumanızı olanaklı kılar.

Dijital dünyanın sunmuş olduğu avantajlar ile hukuk araştırmalarınızda Jurix’ten faydalanarak bilimsel dünyadaki gelişmeleri takip edebilirsiniz. Jurix ile onlarca dergi, yüzlerce sayı ve binlerce makaleyi basılı ortamda araştırmakla vakit kaybetmeyerek bir kaç saniyede aradığınız bilgiye ulaşabilirsiniz.

Jurix veri tabanındaki tüm dergilere ve ilk günden bugüne kadarki tüm arşivlerine sınırsız olarak ulaşabilmektesiniz.


Kanunum.com
Kanunum.com

Kanunum’un veritabanı, teyidi yapılmış, metinsel tarihçesi oluşturulmuş ve birbiriyle ilişkilendirilmiş bir içerikte, yasama, yürütme ve yargı kurumlarının ürettiği hukuki metinleri sunmaktadır. İçeriğimiz ek bilgilerle işlenmiş olarak, kaynak metinlerle birlikte sunulurlar.

Kanunum’da kanun, KHK ve Sermaye Piyasası Kurulu, Kamu İhale Kurumu ve Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu gibi kurum mevzuatını, Maliye Bakanlığı tarafından esas alınan özelgeleri (mukteza), 1928 yılı sonrası Resmi Gazete içeriğini, Başbakanlıkça yayınlanan yönetmelik, tebliğ ve genelgeleri, resmi kanallar yoluyla kamuya açılmış olan birçok Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay kararlarını, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını, 90 yıllık TBMM Tutanak Dergisi içeriğini ve TBMM Genel Kurul ve Komisyon gündemindeki tasarılarını bulabilirsiniz.

Erişim Linki

Kazancı Hukuk Mevzuat & İçtihat Bilgi Bankası
Kazancı Hukuk Mevzuat &İçtihat Bilgi Bankası

Türk ana Mevzuatı, Mevzuat Bilgi Bankası & İçtihat Bilgi Bankası ve Hukuk Eserleri Bilgi Bankasını içerir. Çeşitli konularda kitaplar, doktora tezleri, yüksek lisans tezleri, makaleler, tercüme eserler, hukuki mütalaalar, bilirkişi raporları, yüksek yargı kararları incelemelerinden oluşmaktadır.

2021 yılından itibaren Kazancı veritabanı kampüs dışı erişimi kapatmıştır, Kazancı veritabanına kampüs içinden erişim sağlanabilmektedir. Kampüs dışı erişim yapmak isteyen akademik personelin Huriye Çelebi’nin hcelebi@gsu.edu.tr adresine kurumsal email adresi ile başvurması gerekmektedir. (@gsu.edu.tr)


Legal Online Veri Tabanı
Legal Online Veri Tabanı

Legal Online Veri Tabanı “Online Kütüphane” ve “Legalbank” adı ile iki yapıdan oluşmaktadır. Online kütüphaneden telif hakları Legal Yayıncılığa ait basılı hukuk kitapları (470 +) ve 12 farklı başlıktaki hukuk dergilerinin (680 +) tüm sayılarının basılı ile birebir aynı görünümlü dijital hallerine online olarak ulaşılabilmektedir. Online Kütüphane erişim adresi: https://legal.com.tr/kitaplik

Legalbank’tan içtihata (2.000.000 +) (Yargıtay, Danıştay, BAM, BİM vb.) mevzuata (43.000 +) (Kanun, KHK, CBK, Yönetmelik, Tebliğ vb) akademik ve uygulamaya yönelik makalelere (34.700 +) , dilekçe ve belgelere (2.500 +) gerekçelere (400 +) online olarak erişilebilmektedir. Legalbank erişim adresi : https://legalbank.net

LEXTENSO Hukuk veritabanı
LEXTENSO Hukuk veritabanı

Plate-forme « online » regroupant désormais 20 titres juridiques faisant chacun référence dans son domaine et plus de750 000 décisions de jurisprudence, Lextenso.fr vous offre un champ unique d'expertise et d'investigation

Library, Information Science & Technology Abstracts
Library, Information Science & Technology Abstracts

Kütüphanecilik ve enformasyon bilimleri alanındaki yayınları derleyen,kendi alanındaki en temel danışma kaynağıdır. Dünya’da, kütüphanecilik ve ilişkili disiplinlerdeki tek tam metin derleyici veritabanıdır.


MasterFILE Complete
MasterFILE Complete

Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar. 1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,400’den fazla tam metin dergiye ek olarak, 850’nin üzerinde referans kitabı, 73,000’i aşkın birincil kaynak dökümanı ve 1.4 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.

MathSciNet (Mathematical Reviews and Current Mathematical Publications)
MathSciNet (Mathematical Reviews and Current Mathematical Publications)

Matematik konusunda bibliyografik, öz ve tam metinlere bağlantılı veritabanı. 1940 yılından günümüze kadar erişilebilir.

MEDLINE
MEDLINE

Tıp ve sağlık alanındaki temel danışma kaynağıdır. MEDLINE, tıp, hasta bakımı, dişçilik, veterinerlik, sağlık bakım sistemi, klinik öncesi bilimler ve benzeri birçok konu hakkında önemli tıbbi bilgiler içerir.

Military Big Data
Military Big Data

Yerli bir veri tabanı olan Military Big Data; kara, deniz ve hava platformlarına yönelik çeşitli bilgiyi, ülke detaylarıyla birlikte kullanıcısına ulaştırarak; harekât, teşhis, tanımlama, iş geliştirme, uluslararası ticaret, eğitim ve karar verme süreçlerinin tamamında değer yaratmayı hedeflemektedir.

Türk savunma sanayiinin önemli projelerinde yer alan Military Big Data; “Savunma Ticareti / 1982-2022”, “Ürün ve ülke envanteri karşılaştırma”, Tradingview işbirliğiyle “Savunma ekonomisi” ve “Etkinlik takvimi” gibi özellikleri bünyesinde barındırmaktadır.


Newspaper Source Plus
Newspaper Source Plus

Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir. İçerik: 1,200+ tam metin gazete, 130 haber bülteninden haberler, 67 milyona yakın tam metin makale, Öne çıkan gazeteler: The Sydney Morning Herald (Australia), The Times (UK), Toronto Star, USA Today, The Washington Post, The Philadelphia Inquirer, Star Tribune (Minneapolis) - Haber bülteni kaynakları: AP (Associated Press), CNN Wire, PR Wire, UPI (United Press International), Xinhua (China) - Televizyon ve Radyo Haber Metinleri Kaynakları: ABC News (American), ABC (Australian), CBC (Canadian), CBS News, CNBC, CNN, CNN International, FOX News, MSNBC, National Public Radio, PBS

Nexis Uni
Nexis Uni

İçeriği basılabilir gazete, dergi ve hukuki belgelerden oluşan arşivdir. Dünyanın en geniş arşivi, yayınlanmamış görüşler, iş istihbaratı, hukuk ve haber bülteni koleksiyonuna erişim sağlar.


OECD iLibrary
OECD iLibrary

OECD tarafından yayınlanan 32 süreli yayına ait 1997 yılından günümüze bütün sayılar, 1963 yılından günümüze küresel kapsama sahip olan ve verileri derlenebilir formattaki istatistik veritabanı, 1997 yılından bu yana OECD tarafından yayınlanmış pdf formattaki kitaplar tam metin olarak erişilebilir.

Oxford Scholarship Online
Oxford Scholarship Online

Oxford Scholarship;  Online Oxford University Press tarafından yayımlanmış akademik çalışmaların elektronik olarak sunulan çevrimiçi çalışmasıdır. Konu başlıkları insanbilimleri,  sosyal bilimler, tıp, fen bilimleri ve hukuka v.b. konuları içermektedir.  16.000 üzerinde kitap bulunmakta ve yılda 12 defa güncellenmektedir.


Project Gutenberg (Açık Erişim)
Project Gutenberg (Açık Erişim)

Project Gutenberg veritabanı 42.000'den fazla tam metin elektronik kitaba ücretsiz erişim sağlar.

ProQuest Dissertations and Theses Global
ProQuest Dissertations and Theses Global

Mühendislik, Tıp Bilimleri, Fizik, Psikoloji, Eğitim, Edebiyat, Felsefe, Sosyal Bilimler, İletişim ve Sanat konularına kadar tüm akademik alanlardaki doktora ve mastır tezlerini kapsamaktadır.


Revues.org (Açık Erişim)
Revues.org (Açık Erişim)

Revues.org est une plateforme de revues en sciences humaines et sociales. Fondée en 1999, elle accueille aujourd’hui 400 publications en ligne, soit plus de 100 000 articles, dont 95 % sont en accessible en texte intégral


Science Direct
Science Direct

Science Direct elektronik dergi veritabanı sosyal bilimler, beşeri bilimler ve diğer alanlarda bulunan 2.000’den fazla tam metinli, (full text) dergileri içermektedir.

Scopus
Scopus

Scopus, 5.000'den fazla yayıncıdan 19.500'ü hakemli olmak üzere 20.500 akademik dergiyi indeksleyen bir atıf ve özet veritabanıdır.

SOBİAD Atıf Dizini
SOBİAD Atıf Dizini

Sobiad, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri , Sağlık Bilimleri alanlarında yayınlanan toplamda 1133 derginin indekslendiği,atıflarının bulunduğu bir veri tabanıdır ve aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir.

SpringerLink Journals
SpringerLink Journals

Tıp, kimya, jeoloji, bilgisayar bilimleri, matematik, fizik astronomi, çevre bilimleri, hukuk ve ekonomi konularında bilgi 1281 adet dergiye tam metin olarak erişim sağlar. Ayrıca Ulakbim tarafından Springer yayınevine ait Business & Economics, Computer Science ve Earth & Environmental Science konularındaki dergilerin arşiv sayıları dahil edilmiştir.

SpringerLink ebooks - Computer Science
SpringerLink ebooks - Computer Science

Springer Yayınevinin yayınlamış olduğu Computer Science koleksiyonundaki e-kitaplara tam metin erişim sağlanmaktadır.

Swisslex-JurInfothek Periodicals
Swisslex-JurInfothek Periodicals

İsviçre hukukundan 600.000 tam metin doküman, Federal ve Kanton mahkemeleri kararlarının toplamı. Sistemli olarak iç hukukunun tamamı, 40 önemli tam metin hukuk dergisi, 300 açıklama ve kitap, 200’den fazla hukuk tezi, haftalık olarak güncelliği sağlanmış yargı faaliyetleri Avrupa hukukundan anlaşma ve yönetmelikler, talimatlar, EuGH-kararları, hazırlanan hukuki işlemler, resmi gazete içerir.


Taylor & Francis
Taylor & Francis

Taylor & Francis dergi veritabanı finans, ekonomi, eğitim, bilgisayar bilimleri, matematik, iletişim, hukuk, tarih, siyaset bilimi, sosyoloji ve diğer sosyal bilimler konularında 1000’den fazla tam metinli (full text) dergiler içermektedir.

Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü
Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü

Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü başlangıçtan günümüze kadar Türk edebiyatına ait şair ve yazarların biyografilerini modern biyografi anlayışına göre ele alan bir çalışmadır. Genel Ağ ortamında bütün dünyanın hizmetine sunulan Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü, belirli aralıklarla yeni araştırmalar ışığında güncellenecektir.

Turnitin
Turnitin

Öğrenci ödevleri, projeleri ve tezlerinde intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan web tabanlı sistemdir. Sisteme yüklenen ödev, proje vb çalışmalar çok geniş bir veri havuzdaki kaynaklarla otomatik olarak karşılaştırılır ve alıntılar, benzerlikler, usulsüz kaynak kullanımları tespit edilerek bir benzerlik raporu oluşturulur. Turnitin'in veri havuzunda akademik veritabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak, 200 milyondan fazla öğrenci ödevi ve 17 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır. Turnitin kullanımıyla ilgili olarak; tez, ödev ve rapor türü dokümanların benzerlik analizi yapılabilmektedir ve sadece öğretmen (öğretim personeli) hesabı açılabilmektedir. Öğretmen isterse öğrencileri için sınıf oluşturup öğrencilerinin tez/ödev/rapor yüklemelerini sağlayabilmektedir. Programı kullanmak için lütfen Kütüphane’den Huriye Çelebi’ye başvurunuz hcelebi@gsu.edu.tr

Turcademy E-Kitap Platformu
Turcademy E-Kitap Platformu

Hukuk koleksiyonunda 2706 adet kitaba tam metin erişim sağlamaktadır. Bünyesinde Adalet Yayınevi, Seçkin Yayıncılık, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi vb. yayınevlerinin kitapları bulunmaktadır.


ULAKBIM - Mühendislik ve Temel Bilimler Veri Tabani
ULAKBIM - Mühendislik ve Temel Bilimler Veri Tabani

ULAKBİM, Türkiye’nin bilimsel bilgi birikimini yansıtacak ürünler geliştirmektir. Araştırmacıların ulusal ve bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini sağlamak amacıyla uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilen TR Dizin (2013 yılı sonuna kadar Ulusal Veri Tabanları-UVT adıyla yürütülen) yer almaktadır.

ULAKBIM - Turk Sosyal Bilimler Veri Tabani
ULAKBIM - Turk Sosyal Bilimler Veri Tabani

ULAKBİM, Türkiye’nin bilimsel bilgi birikimini yansıtacak ürünler geliştirmektir. Araştırmacıların ulusal ve bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini sağlamak amacıyla uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilen TR Dizin (2013 yılı sonuna kadar Ulusal Veri Tabanları-UVT adıyla yürütülen) yer almaktadır.

ULAKBIM - Türk Tıp Veri Tabani
ULAKBIM - Türk Tıp Veri Tabani

ULAKBİM, Türkiye’nin bilimsel bilgi birikimini yansıtacak ürünler geliştirmektir. Araştırmacıların ulusal ve bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini sağlamak amacıyla uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilen TR Dizin (2013 yılı sonuna kadar Ulusal Veri Tabanları-UVT adıyla yürütülen) yer almaktadır.

ULAKBIM - Yaşam Bilimleri Veri Tabani
ULAKBIM - Yaşam Bilimleri Veri Tabani

ULAKBİM, Türkiye’nin bilimsel bilgi birikimini yansıtacak ürünler geliştirmektir. Araştırmacıların ulusal ve bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini sağlamak amacıyla uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilen TR Dizin (2013 yılı sonuna kadar Ulusal Veri Tabanları-UVT adıyla yürütülen) yer almaktadır.

ULAKBIM Hukuk Veri Tabanı
ULAKBIM Hukuk Veri Tabanı

ULAKBİM, Türkiye’nin bilimsel bilgi birikimini yansıtacak ürünler geliştirmektir. Araştırmacıların ulusal ve bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini sağlamak amacıyla uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilen TR Dizin (2013 yılı sonuna kadar Ulusal Veri Tabanları-UVT adıyla yürütülen) yer almaktadır.


Web of Science
Web of Science

Science (SCI), Social Science (SSCI), Arts and Humanities (A&HI) indekslerinden oluşan ve 10.000 dergiyi indeksleyen atıf indeksidir.

https://clarivate.libguides.com/mena/Turkish

Wiley Online Library
Wiley Online Library

İşletme, finans, kimya, yerbilimleri, mühendislik, tıp, matematik, istatistik, fizik, psikoloji konularında Wiley yayınevine ait 1.422 adet dergiyi tam metin sağlar.